60 POWODÓW DLACZEGO
I JAK CZYTAĆ PISMO ŚWIĘTE
„NIEZNAJOMOŚĆ PISMA ŚWIĘTEGO JEST NIEZNAJOMOŚCIĄ CHRYSTUSA”
„chrześcijanin, który nie żywi się Pismem, ten nie żyje” (św. Hieronim)
„Co wydaje się Wam większe i bardziej znamienite:
słowo Boga czy ciało Chrystusa? (św. Cezary z Arles)
1. Prawie każdy z nas nosi ze sobą telefon komórkowy. Dlaczego? Ponieważ chcemy być dostępni dla tych, którzy do nas zadzwonią i sami chcemy mieć do nich dostęp. Kiedy ktoś mówi do Ciebie: Przyjedź do mnie, ale Ty nie znasz drogi, to czasem zapraszający mówi: Zabierz telefon, kiedy będziesz się zbliżał, to Cię dokładnie pokieruję. Czy w takiej sytuacji zlekceważysz tę wskazówkę i zostawisz telefon w domu? Innym razem czekamy na bardzo ważną i pilną informację. Jeśli sprawa dotyczy naszej rodziny albo zdrowia, lub pracy, czy wyłączymy telefon?
Bożym telefonem jest Pismo Święte. Przez Biblię Bóg chce przekazać nam ważne sprawy i pokierować w życiu. A przecież tak rzadko do tej Biblii zaglądamy, tak rzadko ten „boży telefon” nosimy ze sobą. Zmieńmy to! Bóg do Ciebie dzwoni! ODBIERZESZ? Odkrywaj serce Boga w słowach Boga (Św. Grzegorz Wielki).
2 O Boże mój, jak to się dzieje w tym biednym starym świecie, że jesteś tak wielki, a przecież nikt Cię nie znajduje, że wołasz tak głośno, a nikt Cię nie słyszy, że jesteś tak blisko, a nikt Cię nie spostrzega, że ofiarujesz się każdemu, a nikt nie zna Twego imienia? Ludzie uciekają od Ciebie i mówią, że nie potrafią Cię znaleźć, odwracają się do Ciebie tyłem i mówią, że nie mogą Cię ujrzeć, zatykają sobie uszy i mówią, że nie są w stanie Cię usłyszeć (Hans Denck).
Niech przedstawiony tekst pozwoli Ci pojąć jak ważnym jest poznanie Bożych Słów, abyś nie znalazł się w gronie osób, których autor miał na myśli. Znajdź się w gronie osób, które opisuje apostoł Jan (1J 1,1-3).
3 Tylko Chrystus ma słowa, które nie ulegają zatarciu (Jan Paweł II). Jedyną rzeczą, która nie jest stratą czasu, jest poszukiwanie Boga, nawet jeśli On jest nieosiągalny (Św. Bernard). Jeśli jesteś głodny i pokarmu szukasz, On chlebem (Św. Ambroży). Do Boga trzeba przychodzić dniem i nocą (Łk 11,9; Am 5,4). Bóg wszystko nam dał dając nam swego Syna. Wszystko nam objawił ofiarowując nam swoje jedyne Słowo. Po Jezusie Chrystusie nie ma już na co czekać (Św. Jan Chryzostom). Gdy już żadnemu słowu zaufać nie można, bo słowa okazały się kłamliwe, pozostaje jeszcze Słowo Ewangelii (Kardynał Stefan Wyszyński).
4 Będziesz Biblię nieustannie czytał - powiedział do mnie dziadek. Będziesz ją kochał więcej niż rodziców. Więcej niż mnie, nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi (Roman Brandstaetter). Nie mieliśmy takiego dziadka, ale krótka chwila i my będziemy dziadkami. To co powiemy o Biblii naszym wnukom zależy od nas samych. Będzie to również odpowiedzią Bogu na to co powiedział w: Pwt 11,18-21.
5 To śmieszne, jak bardzo wierzymy w to, co napisane jest w gazetach, a podajemy w wątpliwość to, co mówi Pismo Święte. To dziwne, jak bardzo każdy chce iść do nieba pod warunkiem, że nie będzie musiał dowiedzieć się, myśleć, mówić, ani też robić czegokolwiek, o czym mówi Słowo Boże. To dziwne, jak możesz przez SMS wysłać setki plotek, które rozprzestrzeniają się jak nieokiełzany ogień, ale kiedy wysyłasz przesłania dotyczące Pana Boga, ludzie dwa razy zastanawiają się, czy podzielić się nimi z innymi. To śmieszne, jak bardzo możemy być przejęci tym, co inni ludzie pomyślą o nas, zamiast tym, do czego wzywa nas Bóg! To dziwne, jak chętnie dowiadujemy się o rzeczach nie mających znaczenia, a nie chcemy dowiedzieć się, co mówi do nas Jezus Chrystus i nasz Stworzyciel, Bóg Ojciec.
6 Biblia to list Boga do ludzi (Św. Grzegorz). Jeśli nie czytasz Biblii, to tak jakbyś wyrzucał list do kosza, bez otwierania. Gdyby Królowa Brytyjska napisała do Ciebie list, czyż nie przeczytałbyś go z zaciekawieniem? Zapewne także z radością, troskliwie i uważnie. Otrzymałeś list. Nie od jakiegoś ziemskiego władcy, ale od Króla Niebios. Jednak nieomal pogardzasz tym darem, takim bezcennym skarbem. Za każdym razem, kiedy czytasz Ewangelię, sam Chrystus do Ciebie przemawia. Gdy czytacie, modlicie się do Niego i rozmawiacie z Nim (Św. Tichon, biskup prawosławny). Nie ma takiej nauki, która byłaby lepsza, cenniejsza i ważniejsza niż tekst Ewangelii. Rozważajcie i zachowujcie to, czego nasz Pan i Nauczyciel, Jezus, nauczał przez swoje słowa i co wypełniał przez swoje czyny (Św. Cezara). Ewangelia jest Chrystusem (Ap 19,13) (Amelanus).
7 Pismo Święte, to kod genetyczny Nowego Człowieka ukształtowanego na obraz Chrystusa, to tchnienie Ducha Stworzyciela, które nas przemienia, delikatny powiew, przed którym prorok Eliasz zasłonił niegdyś twarz. (1Krl 19,13). To właśnie dlatego nazywamy je natchnionym. My zaś z odsłoniętą twarzą (2Kor 3,18) kontemplujemy oblicze Pańskie wpisane w nasze wnętrza wraz z Chrztem i stajemy się stopniowo do Niego podobni (Ks J. Kaczmarek C. M)
8 Encyklika Papieska: „Przyjmując Chrystusa, otwieracie się na ostateczne Słowo Boga, na tego, w którym Bóg dał się w pełni poznać i który wskazał nam drogę wiodącą do Niego”. „Cały Nowy Testament jest hymnem na cześć nowego życia dla tego, kto wierzy w Chrystusa i żyje w Jego Słowach” (Jan Paweł II). W Biblii znajdujemy akurat tyle, ile szukamy: to, co wielkie i Boże, gdy szukamy tego, co wielkie i Boże; to, co ważne i historyczne, gdy szukamy tego, co ważne i historyczne; a nie znajdziemy w ogóle niczego, gdy niczego nie szukamy. Głodni znajdują w niej pokarmu do syta, lecz dla sytych jest księgą odpychającą jeszcze przed jej otwarciem. Biblia mówi o nowym świecie, świecie Boga! (Karl Barth). Bez Pisma Świętego nie dojdziemy do świętości! (Św. Hieronim).
9 II Sobór Watykański: „od początku stworzenia Bóg prowadzi dialog z człowiekiem a Pismo Święte jest właśnie jednym z elementów tego odwiecznego dialogu”. Jeżeli więc ktoś chce naprawdę rozmawiać z Bogiem, nie może nie uznawać Jego Słów, które zostały zapisane właśnie w Piśmie Świętym, spisane nie dla samego spisania, ale po to, by zostały poznane. Nie poznawać to tak, jakby zatkać uszy w obecności mówiącego. „Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was” (J 15,3). „Dziwili się słowom łaski” (Łk 4,22).
10 Dlaczego czytać Pismo Święte? Ponieważ pragnie tego Jezus! On sam wyraził to pragnienie w świątyni. W każdy szabat udawał się do synagogi i tam czytał i słuchał słowa Pisma Świętego. Później sam w sposób bezpośredni zarządził: Badajcie Pisma, ponieważ to one dają świadectwo o mnie (J 5,39; J 20,30-31). Pierwsi chrześcijanie, którzy mieli jeszcze w pamięci zaproszenie Jezusa i Apostołów do czytania Pisma Świętego, czytali je każdego dnia, nawet kilka razy dziennie; i by mieć łatwiejszy do niego dostęp w niebezpieczeństwach i prześladowaniach, zabierali je zawsze ze sobą, przynajmniej Ewangelię. I z niej czerpali siły do wytrwania w wierze, a nawet oddawali za nią
życie. Jezus jako 12 latek znał Słowo Boże lepiej niż niejeden, choćby 62 latek mniemający, że spełnia wolę Bożą (Łk 2,41-52). „Słowa, które Ja wam powiedziałem, są Duchem i życiem” (J 6,63).
11 Ponieważ pragnie tego Kościół, który rozpowszechnił Pismo Święte po świecie, aby wszyscy mogli mieć do niego dostęp i owocnie go czytać. Jak bardzo lektura Pisma Świętego jest zalecana przez papieży! Encykliki PROVIDENTISSIMUS DEUS Leona XIII, PASCENDI DOMINICI GREGIS Piusa X, SPIRITUS PARACLITUS Benedykta XV, wszystkie te dokumenty są niezbitym dowodem pragnienia Kościoła, aby Pismo Święte było czytane. Pragnie tego Jezus, Bóg, Kościół - a my ? Nie i nie! Bbrrr - mały chłopczyk biega, trzymając w ręku papierowy samolocik. Kiedyś, gdy dorośnie, zostanie pilotem tak jak jego ojciec. Chcesz odziedziczyć wieczność, ucz się! Jezus chce Cię tego nauczyć, po to przyszedł. Nie zadowalaj się papierowym samolocikiem, takim samolotem nigdzie nie dolecisz. A choćbyś nawet miał prawdziwy samolot to musisz nauczyć się pilotażu.
12 Ojciec Święty Jan Paweł II - Pismo Święte, jest jak orzeźwiająca woda i jak pożywienie, którym karmi się człowiek wierzący. Dlatego zachęcam wszystkich do jak najbliższych i najczęstszych kontaktów ze Słowem Bożym, do otwarcia się na jego działanie, na jego uzdrawiającą i stwórczą moc. Umiejętność czytania Pisma Świętego, ma podstawowe znaczenie dla każdego wierzącego. Jest pierwszym krokiem na drodze, której następne etapy to medytacja i z kolei modlitwa w ścisłym sensie tego słowa. Właśnie modlitwa inspirowana przez Pismo Święte, jest najważniejszą drogą rozwoju duchowości chrześcijańskiej. Kto potrafi poświęcić jej czas i siły, zbiera potem obfite owoce. Módlmy się - kończył Ojciec Święty - aby każdy chrześcijanin i każdy człowiek, który poszukuje prawdy, stał
się pielgrzymem Pisma Świętego, uczył się spożywać każdego dnia chleb Słowa Życia. Polecajmy tę sprawę Najświętszej Pannie, która przyjmując Słowo Boże stała się Matką Zbawiciela. (Iz 34,16)
13 Ojciec Święty Benedykt XVI - Nie znając Biblii przypominamy człowieka idącego w ciemnościach. Słowo Biblii jest lampą umożliwiającą dostrzeżenie drogi (Ps. 119,105). Podkreślił to Benedykt XVI, mówiąc: Nikomu nigdy nie wolno zapominać, że Słowo Boże, jest lampą dla naszych kroków i światłem na naszej drodze. Gorliwe czytanie Pisma Świętego, któremu towarzyszy modlitwa, umożliwia tą intymną rozmowę, w której przez czytanie - człowiek słyszy mówiącego Boga, a przez modlitwę - odpowiada z ufną otwartością serca. I teraz musisz się wypowiedzieć czy NALEŻYSZ DO KOŚCIOŁA, CZY DO JAKIEJŚ SEKTY, która mówi, że nie trzeba studiować i poznawać Słowa Bożego, że wystarczy tylko chodzić do kościoła. Wypowiedzi Jana Pawła II i Benedykta XVI powinny Cię zmobilizować do tworzenia Kręgów Biblijnych w twojej parafii. Sprawisz wielką radość Księdzu Proboszczowi, będzie zadowolony, że wreszcie ktoś zareagował na to, co tak często było powtarzane w kazaniach. („Mając oczy, nie widzimy” – „Mając uszy nie słyszymy”). (Gdybyś potrzebował pomocy odnośnie, jak wspólnie czytać, lub mógł służyć swoim doświadczeniem, pisz na adres - e-mail: ziober7@op.pl).
14 Modlimy się: Bądź wola Twoja, jak w niebie tak i tu na ziemi. Pytanie Jestem przerażony stratami, jakie ponoszą dusze zaniedbujące czytanie Pisma Świętego (Ojciec Pio). Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa (Św. Hieronim). brzmi: „Jaka wola”? Jak mam poznawać wolę Boga Ojca? Poznawanie woli Bożej to poznawanie Bożych Słów spisanych w Piśmie Świętym. To systematyczne studiowanie Biblii. Jeżeli znasz jakiś inny sposób poznania woli Bożej, to proszę Cię bardzo - opowiedz mi o tym. Kościół usilnie i szczególnie upomina wszystkich wiernych, aby przez częste czytanie Pisma Świętego nabywali najwyższą wartość poznania Jezusa. Chrystusa (Flp 3, 8). To cytat z Katechizmu Kościoła Katolickiego (punkt 133). Warto zaglądnąć nie tylko do Biblii, ale i do KKK.
15 Wiele wspólnot i ruchów w Kościele Katolickim karmi się Biblią. Błogosławiony Jakub Alberione o Biblii: Ponieważ Bóg tego pragnie - w samej Biblii znajdujemy ponad 200 miejsc w których Bóg nakazuje czytać i zgłębiać Pismo Święte. Fakt, że Bóg poruszył serca hagiografów, aby spisali Jego słowa, mówi nam o wielkim Jego pragnieniu, aby ludzie czytali i medytowali Pismo Święte. Spróbujmy sobie wyobrazić, czy Jezus, który ustanowił sakrament miłości, nie pragnie teraz, aby ten sakrament był przez ludzi przyjmowany? To samo można powiedzieć o Biblii. Jeśli Bóg ją napisał, bez wątpienia znaczy to, że pragnie, aby była czytana. (mamy w niej 200 razy nakaz czytania !) Jeżeli pragnie Bóg, Jezus, pragną Ojcowie Kościoła, a przy twojej parafii nie ma Kręgów Biblijnych, zmieniaj to, zachęcaj sąsiadów. Ksiądz proboszcz pobłogosławi Wam i przeznaczy księdza opiekuna. Przeczytaj: KKK 897; 900; 904; 905; 906; 907; 910; 911; 928-934; 940.
16 Kościół w rozmaity sposób wyprasza u Boga przebaczenie grzechów. Czyni to przez chrzest, sakrament pokuty, przez czytanie Pisma Świętego, dlatego kapłan po odczytaniu Ewangelii mówi: „Niech słowa Ewangelii zgładzą nasze grzechy”. Kościół Katolicki nie tylko zachęca do poznawania Pisma Świętego, ale też udziela wiernym czytającym Pismo Święte odpustów. Wierny, który czyta Pismo Święte jako lekturę duchową, z szacunkiem należnym Słowu Bożemu, uzyskuje odpust cząstkowy. Odpust będzie zupełny, jeśli pobożna lektura trwa przynajmniej przez pół godziny (możesz go uzyskiwać każdego dnia!). Dzięki 30-minutom czytania Pisma Świętego - odpust całkowity ?! Niech to świadczy o tym, jak bardzo Kościołowi zależy na tym, aby wierni świeccy studiowali Słowo Boże.
17 Ojciec Święty Jan Paweł II: Aby poznać prawdziwą tożsamość Chrystusa, chrześcijanie powinni powrócić z odnowionym zapałem do Biblii, czy to przez świętą Liturgię przepełnioną Słowem Bożym, czy to przez pobożną lekturę, czy przez odpowiednie do tego instytucje i inne pomoce. Zachęcam Cię odpowiedzmy na powyższy apel Ojca Świętego i z odnowionym zapałem powróćmy do Biblii. Pomocnie wspierajmy się w poznaniu Słowa Bożego,aby narodzić się na nowo z Ducha Świętego. Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa (Iz 55,10-11).
18 Mówienie „nie czytam Biblii, bo niektórzy nie czytali a świętymi zostali”, to podszepty „złego”. Gdy papież na audiencji powiedział, „studiujcie Słowo Boże”, nie było Cię w Rzymie, ale to było powiedziane również do Ciebie. Ojcowie Kościoła mówią o konieczności studiowania Słowa Bożego. Usłyszałeś te słowa dzisiaj. Czemu mówisz, „to mnie nie dotyczy”? Bóg dzisiaj nie działa tak jak przed wiekami. Wszyscy mamy dostęp do Biblii. Dzisiaj to: Bóg spogląda z nieba na synów ludzkich, badając, czy jest wśród nich rozumny, który by szukał Boga (Ps 53,3). To tylko od Ciebie zależy jaką podejmiesz decyzję, Bóg czeka na Twoją decyzję (Mk 4.14-20; J 5,24; J 12,48). Nie zwlekaj! Poznaj wolę Bożą!
19 W czasach biblijnych, proroków ożywiał święty duch, zaś świat był w letargu. Dzisiaj świat tętni życiem, a kościoły i wierni zajmują się drobiazgami bez znaczenia (A. Heschel). Mamy tyle do powiedzenia o Biblii, że nie jesteśmy gotowi na to by usłyszeć, co Biblia ma do powiedzenia o nas. Jak wchłaniamy Słowa Boże a nasze serca są niemal niczym w sobie, a całe są w Bogu - wtedy jesteśmy tymi, przed którymi cofają się słowa ustępując miejsca miłości (J 1,14). Bóg wymaga raczej spełnienia najdrobniejszego obowiązku, jaki nam wyznaczono, niż najżarliwszego pragnienia czynienia rzeczy, do których nas nie powołano (Św Franciszek Salezy).
Poznaj, do czego powołuje Cię Bóg, czytaj Pismo Święte.
20 Tyle jest możliwości i dróg do Boga, ilu jest ludzi. Bo Bóg ma inną drogę dla każdego człowieka. Nie Kościół ma się przystosować do świata, tylko świat ma się przystosować do Ewangelii. Nie wystarczy w Boga wierzyć, trzeba jeszcze Bogu zawierzyć.Nie wystarczy o Bogu słyszeć, trzeba Go jeszcze usłyszeć (Kardynał Stefan Wyszyński). Musisz uważać na znaki. Bóg wyznaczył na świecie dla każdego z nas szlak, którym musimy podążać. Wystarczy odczytać tylko, co zapisał dla Ciebie (P. Coelho). Jeśli Bóg istnieje, to musimy z Nim rozmawiać (Łk 11,9). To dziwne, jak ktoś może być oddany Chrystusowi w niedzielę a przez resztę tygodnia być niewidzialnym chrześcijaninem ?
21 Czas się zapisać do szkoły i nauczyć języka, który jest ponad wszystkimi językami świata. Jezus chce, żebyśmy wszyscy mówili nowym językiem. Jeszcze bardziej chce, żebyśmy prorokowali, byli Apostołami Jego świadectwa. Chce, abyśmy byli tacy, jak On sam jest (1P 1,15-16; 1Kor 14,5). Jak święty Łukasz nauczał, Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali Jego nauki. Można było usłyszeć jak mówią różnymi nowymi językami (Dz 10,44-46). Ale wpierw, aby móc mówić nowym językiem, trzeba chcieć słuchać, co Jezus powiedział, poznać Jego Słowa (Dz 2,4; Dz 20,32). Słowa Pisma pełne są Ducha Świętego (Św. Hilary).
22 Uczymy się języków obcych, odbywamy różne kursy zawodowe, studiujemy książki na temat naszego hobby. Jeżeli nauczymy się języka rozmowy z Bogiem, wypełni się tym nasze życie, kariera zawodowa, hobby. Wypełnią się słowa Pisma: „owce moje znają mój głos” (J 10,3-4). Poznaj głos Boga. Bo celem życia nie jest śmierć (Rz 6,22; 1P 1,9). Muszę poznawać Słowo Boże, nauczyć się języka rozmowy z Jezusem, nauczyć się słyszeć, co mówi do mnie. Jeżeli mam być dzieckiem Bożym, to muszę rosnąć ze Słowem Bożym. Czytamy, że Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym Słowem, które pochodzi z ust Bożych (Mt 4,4). Składamy się z tego co zjadamy - tak mówią dietetycy. My wchłaniamy, zjadamy wiedzę tego świata a nie wiedzę życia wiecznego. Trawa usycha,
więdnie kwiat, lecz Słowo Boga naszego trwa na wieki. (Iz 40,8)
23 Jedyną rzeczą absolutnie konieczną do zbawienia jest nasze uświęcenie. Uświęcenia nie zastąpi nic - nic nie możemy dać Bogu zamiast uświęcenia. Musimy się uświęcić - na nowo narodzić z Ducha Świętego. Bez poznania Słowa Boga nie można się uświęcić. Próbować się uświęcić bez znajomości Pisma Świętego to tak, jakby podjąć się prowadzenia odrzutowca bez nauki latania samolotem, to tak jakby poddać się przeszczepowi serca komuś, kto nawet nie jest lekarzem. To tak jakby dać przedszkolakowi tykającą bombę do rozbrojenia. Pismo Święte jest kursem, wykładem uczącym nas, jak się mamy uświęcić. Czytamy różne poradniki, instrukcje obsługi, książki kucharskie, a nie studiujemy tej jednej, najważniejszej: INSTRUKCJI OBSŁUGI NASZEJ DUSZY (Mk 8,38).
24 Ludzie szkolą się, dokształcają na różnych uczelniach czy kursach, najlepsi profesjonaliści w swojej dziedzinie, profesorowie, doktoranci, ciągle dokształcają się na różnych konferencjach, kongresach, setki godzin spędzają w domu na dokształcania się w swojej dziedzinie, by potem na łożu śmierci powiedzieć; wiem, że nic nie wiem. Więc swoje dokształcanie, by spodobać się temu światu, postaw na plan drugi i w pierwszej kolejności poznaj Słowa Boga, abyś mógł powiedzieć, jak powiedział uczeń Jezusa: „Biegłem, biegu dokonałem, a teraz oczekuje mnie wieniec sprawiedliwości” (2Tym 4,7-8). SUBITO SANTO - zrobić go świętym natychmiast, wołał tłum gdy umierał Jan Paweł II. Kim byłby papież gdyby nie poznał Pisma Świętego? (1Kor.13,2).
25 Jeżeli chcemy odnowy swojego życia z materialnego na duchowe, musimy sięgnąć po materiał budowlany, surowiec wypełniony duchowością. Takim materiałem jest Słowo Boga, słowa pisane pod natchnieniem Ducha Świętego. Musimy studiować Słowo Boga. I wtedy stanie się tak jak czytamy: „I stanie się w ostateczne dni. Mówi Pan, że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało i prorokować będą synowie wasi i córki wasze i młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy wasi śnić będą sny. Nawet na sługi moje i służebnice moje wyleję w owych dniach Ducha mego i prorokować będą” (Dz 2,17). Chcesz doświadczyć tej obietnicy? Zapraszam Cię do wspólnego zabiegania o to. Jak Bóg obiecał to spełni. Będziemy się nawzajem wspierać. Bóg chce wylać Swojego Ducha na wszelkie ciało - na nas też ! (1Kor 1,5-8).
26 W czasie moich modlitw zatrzymuję się przede wszystkim przy Ewangelii; w niej znajduję wszystko, co konieczne dla mojej biednej duszy. Odkrywam w niej ciągle nowe światła, ukryty mistyczny sens (Św. Teresa). W Piśmie Świętym każdy może znaleźć, jeśli tylko szuka, odpowiedź na dręczące go pytania. To słowa Św. Grzegorza. Na pewno i w Twoim życiu nie brakuje sytuacji, w których szukasz odpowiedzi. Tyle jest pytań w Twojej codzienności. Bóg daje odpowiedź. Spraw sobie Pismo Święte, jako lekarstwo dla duszy. Postaraj się przynajmniej o Nowy Testament: Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Listy, jako swych stałych nauczycieli (Św. Jan Chryzostom).
27 Głód to nie tylko łaknienie chleba, to pragnienie Słowa Bożego, pragnienie miłości (Matka Teresa z Kalkuty). Zdeterminowani głodni robią różne rzeczy dla kromki chleba. Tak zwani „syci” - wpadają w narkotyki, alkoholizm. Niekiedy popełniają samobójstwo. Aby realizować pragnienie czynienia miłości, w testamencie przepisują majątek swojemu psu. Ale Ty jedz pokarm z Nieba, poznaj Słowa Boga, najedz się do syta. Za chleb najmują się syci, a głodni już odpoczywają (1Sm 2,5). Słowo Boże daje zrozumienie, nakreśla sens i cel życia. Jak będziesz głodny Słowa Bożego, to odpoczniesz. Boże działanie to: I chleb z nieba im dałeś, gdy byli głodni; a wodę ze skały im wyprowadziłeś, gdy odczuwali pragnienie. I rozkazałeś im, by poszli posiąść ziemię, którą im dać obiecałeś pod przysięgą (Ne 9,15). Nie licz na to, że to się stanie wbrew tobie, musisz chcieć i działać, otworzyć się na działanie Ducha Świętego, usłyszeć którędy masz iść do Ziemi Obiecanej (Wj 23,20; Iz 30,21; 1Krl 19,7; Mt 11,10).
28 Lekarze mówią: masz chore serce, zmień styl swojego życia. I my ich słuchamy, poddajemy się nawet przeszczepowi serca. Pan Bóg, abyśmy w pełni mogli żyć, chce w nas tchnąć Swojego Ducha. Serce masz zdrowe, masz tyle miłości w sobie, zostałeś stworzony na Boże podobieństwo (1Kor 3,16; 2Kor 6,16). Tylko dopuść do serca Słowa Boga, a usłyszysz Prawdę, która zajaśnieje i oznajmi, że serduszko masz zdrowe (J 8,12). Dawaj wszystko Bogu, co On bierze od Ciebie, i bierz wszystko, co On Ci daje z uśmiechem. Bo świętość to coś, co doświadczamy na co dzień. (Matka Teresa z Kalkuty). Ci, z którymi spotykasz się, też mają serca zdrowe, tylko nie znając Słowa Bożego, nie mogą ani dać ani brać. Nie znają prawdy (Dz 19,2). Poznaj Bożą prawdę a Ona Cię wyswobodzi (J 8,32). Twoje serce czeka na narodzenie z Ducha Świętego. Zacznij czytać Pismo Święte od dziś! (J 17,16-17).
29 Jak traktuję Pismo Święte w moim życiu? Czym ono dla mnie jest? Czy jest naprawdę księgą, busolą mojego życia? Czy czytam Pismo Święte? Czy poznane słowa wcielam w moje życie? Iluż to ludzi doznało wyzwolenia przez Pismo Święte? Iluż ludzi ta nasza święta księga przemieniła? Przemieni i twoje życie, tylko pochyl się nad Pismem Świętym, tylko Pismo Święte czytaj. Czym jest Pismo Święte? Biblia została napisana, abyśmy zostali zbawieni. Bóg napisał ten list pełen miłości, bo nas kocha chce nas uczyć, dawać wskazówki jak żyć i jakie podejmować decyzje. Ale tego listu, który ma być konstytucją naszego życia, my po prostu nie znamy. Wróćmy do Pisma Świętego, niech ożywi nas Duch, który kiedyś napełnił ludzkie umysły. (Ks. Jan Kaczmarek, C.M).
30 „Mieć i umieć to nie to samo, co nie umiejąc chcieć” - tak śpiewa poeta. Czy nie jest tak, że chcesz a nie umiesz? Bo to nie to samo. Jak nie umiesz pływać to w wodzie toniesz. Czytamy: Jesteś Bogiem (J 10,34; Ps 82,6), ale mimo woli jesteś martwy, ślepy, goły (Ap 3,17-18; Ps 82,7). Poznaj Boga Głos, paś się każdym Słowem Bożym (Ps. 23), nie wybieraj drogi do Szeolu (Ps 49,15; 141,7), tam gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów (Mt 8,12; 22,1-13). Być z Jezusa nauczaniem, a być z własnym przekonaniem, to na pewno nie to samo! Nie dasz rady bez „Manny” (Pwt 8,3). I jeszcze jedno; czytasz i słyszysz, ale czy masz w sobie to co przeczytałeś ? Bo mieć i umieć to też nie to samo. Uczestniczenie w Kręgach Biblijnych to korzystne miejsce dla Ciebie, tam w szczególny sposób działa Duch Święty. Włącz się w Kręgi Biblijne (J 14,23; Mt 28,20). Bo tylko Duch Święty. może sprawić, że masz a nie tylko umiesz (Flp 1,1-14; 1Kor 12,1-11).
31 Jeśli bowiem, jak mówi apostoł Paweł, Chrystus jest mocą Bożą i mądrością Bożą, to ten, kto nie zna Pisma nie zna mocy Boga ani Jego miłości. Jezus posyła swoich uczniów do miast i wsi, do ludzi, aby głosili im nowinę o Jezusie, o Królestwie Bożym. My też jesteśmy posłani, każdy w innej roli, do ewangelizowania świata, lecz bez znajomości Pisma Świętego jest to niemożliwe. Dlaczego? Bo słuchać słowa – to wystawiać żagle na wiatr Ducha, nie wiedząc, do jakich brzegów człowiek dobije (Św. Hieronim). „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10,17). „Ty możesz robić to, czego ja nie potrafię. Ja mogę robić to, co się tobie nie udaje. Wspólnie możemy dla Pana Boga dokonać czegoś zupełnie wspaniałego." (Matka Teresa z Kalkuty). Zapraszam Cię - zróbmy coś wspólnie dla Pan Boga, oraz w sprawie naszej wiary, naszego Kościoła.
32 Nie chcieć słyszeć mówiącego to pogarda do niego, poznając Słowo Boże okażesz szacunek i swoją miłość Bogu! Poznawać Słowa Boga to nie strata czasu, jak próżne czytanie gazet lub nałogowe oglądanie TV i tym podobne. To jest zachowywanie pierwszego, najważniejszego przykazania.
33 Biblia ukazuje nam tyle ważnych i niezbędnych w naszym życiu sytuacji, rzeczy, spraw. Pielgrzymujemy bez Bożych niezbędnych wskazówek, za wzorzec życia przyjmujemy to co daje nam świat. A Jezus powiedział: „Jeżeli niewidomy prowadzi niewidomego, obaj wpadną do dołu” (Mt 15,14). My tak jak Adam i Ewa zjadamy „jabłko” z drzewa mądrości, poznania dobra i zła (Rdz 3,1-7) i sami bez Bożych wskazówek idziemy do przodu. Wydaje nam się, że zdobyliśmy wiedzę i niepotrzebna nam pomoc. A Jezus mówi: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Czytaj Pismo Święte. Poznaj drogę, prawdę, życie. Jezus chce Ci pomóc, po to przyszedł (J 12,47).
34 Błogosławiony ten, który czyta, i ci, którzy słuchają słów proroctwa (Ap 1,3). Nie odmawiaj sobie luksusu, błogosławieństwa Bożego - zacznij czytać już dziś (Mt 13,45-46). Jak w dzieciństwie zbieraliśmy liście i kasztany tak dziś zbierajmy błogosławieństwo od samego Stwórcy. Zacznij czytać choćby u siebie w domu, zaproś sąsiadów i wspólnie czytajcie. Zapisz się do Kręgów Biblijnych. Bóg osobiście chce Ci Błogosławić. Nie pozbawiaj się czegoś najwspanialszego: Błogosławieństwa Bożego! W Słowie Bożym zawarta jest moc dająca życie i przemieniająca wywnętrzenie. Słowo Boże przyjęte z wiarą zbawia i uświęca (Ks. Józef Kudasiewicz).
35 Komputer jest posłuszny temu, kto nim zarządza. Podobnie my powinniśmy czynić wolę Stwórcy, który nami zarządza. Ale jak możemy znać wolę Boga bez czytania Pisma Świętego? Komputer, który szwankuje i nie wykonuje tego co mu polecamy, gdy się nie da naprawić jest złomowany. Jezus przyszedł nas zbawić od „złomowania”. Mówi do nas, aby nam pomagać, abyśmy mogli odziedziczyć wieczność. Nie korzystamy z Bożych wskazówek, nawet nie staramy się ich poznawać. Zmień to dzisiaj i nie czekaj bo jutro może być za późno. Pismo Święte tylko 8 razy mówi nam: nie kradnij i nie kradniemy, a Biblia 200 razy : „Musisz poznawać i rozważać w sercu swoim i dzieciom swoim i innym mówić by rozważali i czytali, zapamiętywali słowa moje” (Pwt 11, 18-21), a my tego nie robimy, nie poznajemy, nie znamy Słowa Boga, na własne życzenie staramy się o „złomowanie”, bo każdy komputer, który wykonuje tylko 8 na 208 poleceń jest złomowany.
36 Jezus Chrystus powiedział: „Szukajcie a znajdziecie” (Mt 7,7). Że mamy szukać to jasne, ale pytanie brzmi: co mamy znaleźć ?... Co każdy z nas musi znaleźć ? I tu sama nasunie się odpowiedź: muszę czytać Pismo Święte, jeśli chcę znaleźć, bo nie znajdę pod kamieniem, pod krzaczkiem, nigdzie, na całym świecie nie znajdę. Boga znajdę tylko w Słowach Bożych, w Słowach Jezusa Chrystusa, w Słowach pisanych pod natchnieniem Ducha Świętego i to znalezienie musi być we mnie. Ja muszę go doświadczyć, osobiście znaleźć (Rz 8,14). Bo nie da się znalezienia postawić na stole jak flakonu z kwiatami, czy też powiesić na ścianie jak obrazu. Musimy czytać Pismo Święte. Musimy studiować Słowo Boże, musimy jeśli chcemy znaleźć. Nie da się inaczej ! Jeśli znasz inny sposób, to proszę Cię opowiedz mi o tym ! Jak mam szukać? Jak mam znaleźć? Bóg nie każe się znajdywać, ale szukać (Rz 15,4).
37 Ci, którzy czytali Pismo Święte przed nami stwierdzają ponadto, że ogromną pomocą w indywidualnym czytaniu jego tekstów jest należenie do kręgu biblijnego - do grupy osób, które regularnie się spotykają, by razem czytać i pogłębiać znajomość Biblii. Są to spotkania wynikające z pobudek nadprzyrodzonych: ci, którzy się gromadzą – przychodzą kierowani miłością do Pana Jezusa. Dlatego też On sam jest na takim spotkaniu szczególnie obecny i szczególnie obdarza łaskami swojego Ducha Świętego, stosownie do zostawionej uczniom obietnicy: Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje - tam JESTEM pośród nich (Mt 18,20). Jezus wysłuchuje wszystkiego, o co na takim spotkaniu wspólnie prosimy (Mt 18,19) - szczególnie, kiedy prosimy o światło Ducha Świętego. (Łk 11,13). Czynne uczestnictwo w kręgu biblijnym otwiera człowiekowi oczy, budzi uśpione dotąd pragnienia. (O. Ludwik Mycielski, O.S.B, z książki: JAK CZYTAĆ PISMO ŚWIĘTE).
38 Bóg nas do niczego nie zmusza, jesteśmy całkowicie wolni. Niemniej Jezus powiedział: „Musicie się na nowo narodzić z Ducha Świętego” (J 3,7) - czy rzeczywiście musimy? Musi być prąd - lampa bez prądu to zbyteczny rupieć. Pewien mędrzec powiedział: „O przyjacielu miej nadzieję, że przyjdzie On do ciebie póki żyjesz, poznawaj Go póki żyjesz, pojmuj Go póki żyjesz; albowiem w życiu znajdziesz wyzwolenie. Jeśli nie skruszysz swoich kajdanów, póki żyjesz, to jakże możesz mieć nadzieję na wyzwolenie podczas śmierci? Próżnym marzeniem jest myśl, że dusza zjednoczy się z Nim, gdy opuści ciało. Jeśli znajdziemy Go teraz, znajdziemy Go i potem, a jeśli Go nie znajdziemy, to zamieszkamy jedynie w Mieście Śmierci” (Kabir). Zapraszam Cię do wspólnego szukania,
studiowania Słowa, zastanowimy się nad słowami Jezusa i owego mędrca.
39 Jeśli wyciągnę ręce i dotknę drutu, przez który płynie prąd, to obrócę się w proch (Rdz 3,19). Jeśli wyciągnę palec dotknę płaszcza Jezusa poczuję Jego uzdrawiającą moc, będę zdrów (Mt 9,20-22; 14,36). Jeśli otworzę oczy i zacznę czytać Biblię, usłyszę mówiącego do mnie Ojca: to jest wąska droga po niej masz iść (Mt 7,13-14). Jeśli otworzę usta i zacznę dzień modlitwą, usłyszy mnie mój Ojciec, mój Pan, zacznę jeść mannę, starczy mi sił (Iz 65,13-14). Fizyka jest prawdziwa, Biblia jest prawdziwa, miłość jest prawdziwa, rozpad jest prawdziwy i prawdziwy jest wzrost (1Kor 15,22). „Lecz ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły: biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą” (Iz 40:31). Pismo Święte zostało spisane przez ludzi, dla nas, jeżeli im zostało objawione dla nas, to tym bardziej Bóg zechce objawiać nam samym (J 14,16-18; Mt 13,11). Ciebie też chce poprowadzić i doprowadzić do siebie (J 4,14). „Codziennie badajmy Pisma, czy istotnie tak jest” (Dz 17,11).
40 Talmud: Przewracaj ją, Torę, kartkuj nieustannie, gdyż wszystko jest w niej zawarte; rozważaj ją, osiwiej i zestarzej się przy niej i nie odstępuj jej. Wkładaj mniej trudu w interesy, a więcej zajmuj się Torą. Nikt nie powinien wycofywać się z domu nauki ani oddalać od słów Tory, nawet w godzinie śmierci. Studiowanie Tory ważniejsze jest od odbudowywania Świątyni. Powiedziano także: Święty Jedyny (niech będzie błogosławiony!) płacze dzień w dzień nad trzema rodzajami ludzi: nad tym kto ma możliwość zajmowania się Torą, lecz tego nie czyni; nad tym, kto nie ma zdolności umysłowych do takiej nauki, a mimo to zajmuje się nią; oraz nad przewodniczącym, który sprawuje nad społecznością rządy twardej ręki. Jeżeli Tora (Pięcioksiąg) i Talmud są tak ważne dla żydów, to o ile ważniejsza jest Biblia dla chrześcijan.
41 Dzisiaj po latach mogę to powiedzieć: Trzeba czytać Pismo Święte. Sam przeszedłem tę drogę, drogę od osoby nie znającej Słowa Boga, do osoby, która Słowo Boga poznaje. Czytamy: Litera zabija duch ożywia (2Kor 3,6). Aby Duch mógł ożywić to musi mieć coś by mógł ożywiać. A wiec musimy czytać Pismo Święte, posiadać, być wypełnionym Słowem Boga. Aby Duch Święty mógł ożywić, aby mógł działać, budować w nas, to do tego niezbędne jest poznanie Słowa Boga. Tak jak domu nie można zacząć budować od komina i dachu, wpierw musimy wybudować fundamenty i mury, tak też każdy, kto chce znaleźć Boga, dostąpić osobistego zesłania Ducha Świętego, wpierw musi poznać Słowo Boga (Mt 7,7). Poprzez poznanie Słowa Bożego daję Duchowi Świętemu czas i sposobność, materiał budowlany niezbędny dla budowniczego. Wtedy Ten budowniczy - Duch Święty, tym materiałem, Słowem Bożym, może budować w nas Świątynię Boga Żywego (1Kor 3,16-17). „Bo na początku było słowo - słowo, które ciałem się stało” (J 1,1-3).
42 Biblia jest: jak chleb, jak ogień, jak światło, jak mleko, jak miód, jak złoto, jak lustro, jak młot, jak miecz, jak nasienie. Jak wyglądałoby życie człowieka pozbawionego tych wszystkich rzeczy ? (J 6,50; Jr 23,29; Jk 1,23-25; Ef 6,17). Zabierzmy tylko jedną rzecz: światło. Ludzkość znika, wszystko co żyje znika. „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” (Ps 119:105). Ale my nie do znikania zostaliśmy stworzeni ! Jedzmy słodki miód i strójmy się w złote ozdoby. „Cenniejsze niż złoto najczystsze, a słodsze od miodu płynącego z plastra” (Ps 19,11).I wzrastajmy, poznając Słowo Boże, które jest jak nasienie dające wzrost. Jesteście bowiem ponownie do życia powołani nie z ginącego nasienia, ale z niezniszczalnego, dzięki Słowu Boga, które jest żywe i trwa” (1P 1,23-25). Pan pragnie abyśmy czytali i zastanawiali się nad Jego słowem: porównuje On swoje słowo do domu, w którym mamy „pozostać” tak długo, aż wszystko stanie się nam bliskie. Porównuje je również do chleba mającego pierwszeństwo przed wszelkim innym pożywieniem. Ten „Chleb Ewangelii” zawsze znajduje się w zasięgu naszej ręki: Czytanie duchowne (lectio divina) jest sposobem „na pozwolenie, żeby Pismo Święte przemieniło nas wewnętrznie”. „Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na Twych ustach: rozważaj ją w dzień i w nocy” (Joz 1,8).
43 Ilekroć zabierasz się do czytania Biblii wzbudzasz akt wiary we wszystko - co Bóg objawił, a Kościół do wierzenia podaje - tylekroć pojawia się w Tobie światło Ducha Świętego i rozświeca mroki wszelkich niepewności. Jest to sam główny Autor czytanych przez Ciebie tekstów: pomaga Ci, żebyś nie błądził. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że stanie przed Tobą jakaś trudność niczym barykada. Wiedz, że jest to również wymownym znakiem działania Ducha Prawdy (J 14,17; 15,26; 16,13) - Ducha Świętego. To On w ten szczególny sposób przypomina Ci, byś się nie wynosił, nie wbijał w pychę – nie uważał się za zbyt mądrego. Skłania Cię do spotkania z którymś z braci: może z kimś, komu dał łaskę odbycia bardziej gruntownych studiów biblijnych. Ten brat Twój po to żyje, żeby Tobie pomóc (O. Ludwik Mycielski O.S.B. z książki: JAK CZYTAĆ PISMO ŚWIĘTE.). Uczestnicz w Kręgu Biblijnym, korzystaj z pomocy i wspieraj innych!
44 Odkąd czytam Pismo Święte i uczestniczę w Szkole Biblijnej, zrozumiałem wiele spraw, które nie zawsze były dla mnie zrozumiałe. Czytanie Pisma Świętego w grupie to sposób na to, aby każdy podzielił się swoimi refleksjami, co go poruszyło, co odczuwa, jak rozumie. To jest bardzo ważne, bo pokazuje, że Duch Święty w każdym człowieku działa inaczej i mamy sposobność, aby porównać swoje osobiste przeżycia i przemyślenia. Pewne fragmenty i słowa pozostają we mnie i w trudnych chwilach mogę z nich korzystać, zwracając się do Boga. Wiem, że Bóg zawsze mnie kocha bez względu na moje grzechy i zwątpienia, przebacza i cierpliwie czeka na moją miłość, zaufanie i moje „tak Panie niech się wola Twoja stanie”. „Żywe jest słowo Boże i skuteczne” (Hbr 4,12).
45 Czytaj i poznawaj Pismo Święte, bo to ogrom wiedzy o Bogu i człowieku oraz o wzajemnych relacjach między Stwórcą a stworzeniem, relacjach prawdziwych lub możliwych, a trwających wiecznie. Bo jako chrześcijanin mam potrzebę i obowiązek głębszego poznawania mojego Boga, odkrywania Jego obrazu i podobieństwa, na które przecież zostałem stworzony. Korzystając z daru wolnej woli, którym Bóg mnie obdarował, chcę moim całym życiem odzwierciedlać obraz i podobieństwo do BOGA-STWÓRCY, chcę Go głosić i pokazywać innym, więc muszę Go nieustannie poznawać, najlepiej ze źródła, czyli Pisma Świętego. Czytamy: Jeżeli będziecie trwać w moich słowach poznacie prawdę i prawda was wyswobodzi (J 8,31-32). Być wolnym, wyswobodzonym, tak - to jest możliwe odetchnąć pełnymi płucami w wolności (Łk 4,18; Rz 8,18-21; PS 118, 5-6). Uczyliśmy się zawodu ładnych parę lat, by teraz harować jak woły. Zapoznaj się z Boga Słowami, poznaj „prawdę” - tak abyś był wypełniony Boga wskazówkami, trwający w Jego nauczaniu (J 17,17). Czytaj Biblię codziennie, stawka jest wysoka: WOLNOŚĆ.
46 „Co wydaje się Wam większe i bardziej znamienite: słowo Boga czy ciało Chrystusa? (św. Cezary z Arles). Jeśli chcecie na to pytanie udzielić poprawnej odpowiedzi, musicie odrzec, że słowo Boga nie jest w niczym mniejsze od ciała Chrystusa. A zatem z taką samą dbałością, z jaką przyjmujemy ciało Chrystusa, uważając, by żadna jego cząstka nie upadła na ziemię, tak samo powinniśmy starać się, by nasze dusze nie utraciły danego nam Słowa Boga…(Łk 11:28) Ten, kto słucha niedbale słowa Boga, jest winien w takim samym stopniu, jak ów, który przez beztroskę dopuszcza tego, by ciało Chrystusa upadło na ziemię” Niech, zatem Słowo Boże, które - jak mówi
psalmista - jest lampą i światłem na ścieżkach ludzkiego życia, pomaga nam odkryć i realizować nasze życiowe powołania, tak, „aby serca nasze utwierdzone zostały jako nienaganne w świętości wobec Boga, Ojca naszego, na przyjście Pana naszego Jezusa”.(Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański).
47 Czytamy: Nazwałem was przyjaciółmi, bo oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od ojca mojego (J 15,15). Jezus oznajmił nam wszystko, a my nie mamy czasu na słuchanie tego co powiedział. W dzieciństwie za młodzi, w młodości zbyt beztroscy, po pierwszej wypłacie zbyt pewni siebie, po nocy poślubnej zbyt szczęśliwi, po urodzinach dzieci za bardzo zajęci, przed urodzinami wnuków zbyt zatroskani, po wychowaniu wnuków za starzy, gdy wywożą nas nogami do przodu za późno (Ba 4,28)…Czytamy: „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Bardzo błądzicie, bo nie znacie Pism ani mocy Boga” (Mk 12,24-27). Zmień to dzisiaj, przestań błądzić, doświadcz Bożej
łaski, Bożego błogosławieństwa! Poznając Pisma przestajesz błądzić, poznajesz Bożą Moc (Mk 9.1). Chwalimy Boga za życia, nie po śmierci. „Bo w grobie nie opowiada się o Bożej łasce i Jego wierności” (Ps 88:12), (Mt 16,24).
48 Wydajemy „grubą kasę” na setki przedmiotów. Przekładamy je z miejsca na miejsce, by potem wyrzucić na śmietnik. Ze Słowem Bożym jest odwrotnie, czym więcej Go poznajesz, tym bardziej staje się niezastąpione i niezbędne. Kup Pismo Święte, zacznij czytać a przekonasz się sam, że z każdym dniem Słowo Boga staje się „Ciałem”, - zajmuje „honorowe miejsce”, pierwsze i najważniejsze ze wszystkich rzeczy które kiedykolwiek kupiłeś. (Mt 16,26; Flp 3,8) „Od miesiąca biorę Św. Łukasza do rozmyślania, i jest on tak piękny, że cały palę się od wewnętrznych świateł, a w moim sercu jest święto” (T. Merton). Niewinne dzieci garnęły się do Jezusa, podobnie czynili jawnogrzesznicy. Także do nas Jezus woła: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” (Mt 11,28), bo gorąco pragnie przytulić nas do Swego Serca. Jego ramiona wyciągnięte na krzyżu są wymownym znakiem bezgranicznej i bezwarunkowej miłości Bożej. Z radością i wdzięcznością oddajemy się Jezusowi „w pełni” ażeby każdy obecny moment był świeżym początkiem reszty naszego życia. Pozwólmy ogarnąć się Miłości Miłosiernej! Więc czytajmy Pismo Święte, niech Pismo Święte poucza nas jak miłować Boga całym sercem, całą duszą i ze wszystkich sił (Pwt 6, 5; Łk 10, 27) ( O. Eugeniusz Kwiatkowski, O.F.M).
49 Nie co dziesiątym, nie co drugim, lecz KAŻDYM SŁOWEM, które pochodzi z ust Bożych żyje człowiek (Mt 4,4). Ile znasz Słów Ojca Niebieskiego? Czy znasz każde słowo w Piśmie Świętym dzięki któremu możesz w pełni i prawdziwie żyć? Czytamy: Na świecie było Słowo, i świat przez Nie powstał, ale świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego (J 1,10-12). Nie wmawiaj sobie, że nie nadajesz się do studiowania, bo w każdym, kto poznając przyjmuje Słowo Boże, to Słowo staje się ciałem i mieszka w nim dając moc stania się dzieckiem Bożym (J 1,14). Nie pozbawiaj się lekarstwa Mocy Bożej, zacznij poznawać już dzisiaj, poczujesz się zdrowo. Poczujesz jak rośniesz, poczujesz BOŻĄ MOC! Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga. Na to rzekł do nich Jezus: Czyż nie wybrałem was dwunastu? A jeden z was jest diabłem. Mówił zaś o Judaszu, synu Szymona Iskarioty. Ten bowiem - jeden z Dwunastu - miał Go wydać (J 6,67-71).
50 Gdyby się tak zdarzyło, że obcokrajowiec, nic nie wiedzący o Polsce wysiadłby z samolotu na lotnisku w Krakowie imieniem Jana Pawła II, jadąc taksówką zobaczyłby pomnik, szkołę, uczelnię, Jana Pawła II, przejeżdżając Alejami Jana Pawła II dojechałby do szpitala imieniem Jana Pawła II i gdyby ten turysta zapytał się ciebie, kto to był Jan Paweł II? Za co tyle czci i szacunku dla Tego Polaka? - to, co byś odpowiedział?... Bez problemu powtórzysz niejedne słowa, wypowiadane przez różnych ludzi, powtórzysz niejeden wiersz, niejedną piosenkę, ale czy możesz powtórzyć, co nauczał Karol Józef Wojtyła? Możesz - odpowiedz, że Jan Paweł II powtarzał: „Uczmy się korzystać z Pisma Świętego jako źródła Prawdy objawionej. Ono ułatwi nam wniknąć w głębię Odkupienia i otworzyć się na tajemnicę Chrystusa. Słowo Boże niech kształtuje nasze życie i postępowanie, abyśmy jak Apostołowie stawali się głosicielami i świadkami Dobrej Nowiny aż po krańce ziemi.” – „Zachęcam wszystkich do jak najbliższych i najczęstszych kontaktów ze Słowem Bożym”. – „Umiejętność czytania Pisma Świętego, ma podstawowe znaczenie dla każdego wierzącego”. – „Aby każdy chrześcijanin stał się pielgrzymem Pisma Świętego”. – „Chrześcijanie powinni powrócić z odnowionym zapałem do Biblii”. Skorzystaj z tych podpowiedzi Ojca Św. - to mądre rady!
51 Wierzysz?, ale sama wiara, bez działania, to lenistwo. Bo skoro możemy doświadczyć, to dlaczego mielibyśmy tylko wierzyć. W średniowieczu cały świat wierzył, że ziemia jest „pępkiem świata” a słońce krąży wokół ziemi. Jeden człowiek się z tym nie zgadzał, i Kopernik miał rację! Więc to, że wielu ludzi nieznających całej prawdy w coś wierzy, to wcale jeszcze nie oznacza, że tak musi być. (Mt 23,13) Udowodnij sam; szukaj a znajdziesz (Łk 24,49). Uwierz Jezusowi, który powiedział: „Ześlę pomoc pocieszyciela Ducha Świętego, sam przyjdę do ciebie i ci pomogę” (J 14,16-26). Jezus nie kłamie, mówi prawdę. Daj się przekonać Jezusowi. Możesz doświadczać Jego pomocy. Przyjmij Boże wskazówki (Łk 11,9. Mt 13,44-46. Łk 18,1-8. 1J 4,13-16. Łk 22,29), jako coś, co możesz doświadczyć, a nie tylko wierzyć. Czytaj Pismo Święte, zacznij poznawać Jezusa. Jezus jest prawdą, a Ewangelia jest Chrystusem (Ap.19,13).
52 Wierzysz, że Bóg istnieje, jest, a nie, że będzie i zaistnieje. Wierzysz, że Chrystus zmartwychwstał, żyje, pomaga, a nie, że zmartwychwstanie i dopiero będzie pomagał. Jeżeli tak jest, zadaj sobie pytanie, o co chodzi w byciu z Bogiem? Być z kimś, to znać go, przebywać z nim, rozmawiać. Być z Bogiem to podobnie: Słyszeć, ujrzeć, patrzeć, dotykać, Inaczej mówiąc mieć współudział z Apostołami, a mieć udział z Apostołami znaczy mieć z Ojcem i Jego Synem (1 J 1,1-3). Doświadczać Bożej pomocy, tak jak doświadczali Apostołowie po zesłaniu Ducha Świętego (Dz 1,2).Czytam Pismo Święte, abym mógł być posłusznym zmartwychwstałemu Panu. Poznaję Słowo Boże, aby się dowiedzieć, co mi chce dać, jak mogę otrzymać pomoc, jak mam wypełniać wolę Bożą? Jak służyć Panu Bogu? Jak stać się Apostołem, godnym zesłania Jego pomocy, zesłania Ducha Świętego (J 14,18). Czytam Pismo Święte i staram się wprowadzać to słowo w czyn. Codziennie czytam fragment i rozważam go; zastanawiam się nad tym, co Bóg chciał w tych słowach mi powiedzieć. (Dz 17,11).
53 Mów, Panie sługa Twój słucha, tak powiedział Samuel (1Sm 3, 10). Czy ofiaruję się Bogu na służbę? Czy powiem, mów Panie sługa słucha? (Iz 6, 8; Mt 10, 16). Jezus woła, chodź za mną, - czy idę wszędzie tam gdzie Jezus? (Dz 5, 29), czy idę (chcę) tylko do nieba?. Porównujemy się z tak zwanymi „gorszymi” i wtedy „jaśniejemy” (Łk 18, 9-14; 14,13).Ale to nie do porównania jesteśmy wezwani, lecz na służbę (Łk 16, 11-13). Jeżeli zlecisz pracownikowi zadanie, to on to robi a nie mówi że zrobi (Mt 8, 9; 28, 19-20),Jezus powiedział do uczniów a przez nich do nas, do dzisiejszego kościoła, (2Kor 6, 16; Rz 16, 5) że mamy „robić”, czynić uczniów ze wszystkich narodów. (Rz 10, 14). To nie jest łaska, to jest obowiązek (Mt 20, 1), głosić ewangelię tak, aby osiągnąć skutek, z tego będziemy rozliczeni (Iz 5, 1-12). Składać swoje życie Bogu (Rz 12, 1-2; 11), to dostąpić zbawienia. Jesteśmy zwycięzcami, jeżeli wykonujemy posługę (J 21, 15-19). Ale my nawet nie wiemy, co Bóg powiedział! Czytajmy Pismo Święte, starajmy się zejść z szerokiej drogi i iść wąską ścieżką za Jezusem (Mt 7, 14; Mr 8, 34-35).
54 Tolle etelle takie słowa usłyszał stojący na rozdrożu Augustyn, kiedy szukał prawdy. Bież Augustynie i czytaj, zabrał księgę Pismo Święte i przemienił zupełnie całe swoje życie. „Postanowiłem przeto zwrócić się do Pisma Świętego i zobaczyć, jakie są to księgi. I oto widzę rzecz, która jest zamknięta dla pysznych; niepozorna jest, gdy się do niej podchodzi” Św. Augustyn mówi o konieczności studiowania Biblii „Znajomość jej konieczna jest dla tych, którzy wierzą, a nie widzą”. Nawet, jeżeli widzisz jest to koniecznością, abyś nie oślepł. Ale jeżeli tylko wierzysz? …Inaczej mówiąc zacznij czytać Pismo Święte abyś mógł zobaczyć, a nie tylko wierzyć. (J 9:41)
55 W Księdze wyjścia czytamy: Było to w trzecim miesiącu od wyjścia Izraelitów z Egiptu; w tym dniu przybyli oni na pustynię Synaj (Wj 19:1). Jest napisane, „w tym dniu”. Powinno przecież być: „w tamtym dniu”. Jeżeli napisane jest „w tym dniu”, zapewne znaczy to, że dzień ofiarowania Pisma Świętego nigdy nie może stać się przeszłością - jest on tym dniem, dzisiejszym dniem. Zawsze kiedy studiujemy Biblię, musi ona być dla nas taka, jak gdyby była dana nam dzisiaj. Gdybyśmy któregoś ranka po przebudzeniu usłyszeli: Włóż rękę pod poduszkę, tam jest Biblia, spisane Słowo Boże, zapewne wszyscy z uwagą, wnikliwie studiowalibyśmy, słowo za słowem, zdanie za zdaniem. Jeżeli Biblia, jest dla nas taka, jak gdyby była dana nam dzisiaj, to samo odnosi się do wszystkiego co jest w niej zawarte. To nas Jan Chrzciciel upomina do opamiętania, informuje nas, że za nim idzie Ten, który będzie nas chrzcił Duchem Świętym. (J 1,33 Dz 1,5). W każdym wieku, gdy czytamy Słowo Boże, zawsze musimy widzieć siebie takimi, jak gdybyśmy to my wyszli z Egiptu, jak gdyby to nas Jezus Chrystus uzdrawiał z paraliżu, ślepoty, głuchoty (Mt 15,30). Czytając Biblię, spróbujmy zobaczyć siebie jak to nas Bóg prowadzi do ziemi obiecanej, wyobraźmy sobie, że to dziś spotykamy Jezusa, a On mówi do nas. Każda epoka jest tak samo bliska Bogu. Wszyscy ludzie żyjący w różnym czasie są Mu tak samo bliscy. Czytajmy Pismo Święte.
56 Czytaj, wczytuj się w Ewangelię, a znajdziesz tam drogocenną perłę, która życie twoje uczyni jasne, niebiańskie, znajdziesz Jezusa, który stanie się nieodłącznym Towarzyszem życia twego, który będzie ci Doradcą najlepszym w wątpliwościach, Siłą w słabości, Nauczycielem w chwilach ciemności (Św. U. Ledóchowska).Słyszymy różne zachęty do dogłębnego poznania Słowa Bożego. Nauczający mówią do nas - tak jak Jezus do uczniów przy pierwszym z nimi spotkaniu – „Chodźcie i zobaczcie, poznajcie i doświadczcie” (1 J 1, 1-3). Sprawdź sam o co chodzi Jezusowi, przekonaj się i doświadcz błogosławieństwa jakie płyną z zachęty Jezusa który mówi: „Mówił do wszystkich: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” (Łk 9, 23). Szczęśliwa dusza, która zrozumiała, że w Ewangelii ma skarb ukryty, i która cierpliwie, powoli ten skarb z niej wydobywa (Św. U. Ledóchowska).
57Święci nam podpowiadają: Z Ewangelią to taka sprawa. Przeważnie czyta ją się z ciekawości, z pewnym zainteresowaniem - o tak, jak zwykłą książkę, Drugi, trzeci, czwarty raz - coraz mniej interesuje, robi się to czytanie nudne. Już się wszystko wie, po co jeszcze czytać, co się i tak pamięta? Ale na to nie trzeba zważać, odważnie dalej - czytaj, czytaj jeszcze, powoli. Coraz bardziej wnikaj w myśli tych cudownych nauk Chrystusowych, coraz bardziej staraj się poznać Chrystusa - zbliż się do Niego, naucz się Go kochać za ten ogrom miłości, jakim ciebie kocha (Św. U. Ledóchowska). Biskupi nas nauczają: Posiadanie Pisma Świętego na co dzień, we własnym domu, pod ręką, jest warunkiem koniecznym wszelkiej inicjacji biblijnej, a z czasem - rozwoju duchowość biblijnej. Samo jednak posiadanie nie wystarczy. Trzeba do Pisma Świętego zaglądać, trzeba je czytać. Można je czytać indywidualnie, w rodzinie lub we wspólnocie. Wielką pomocą przy lekturze Pisma Świętego są tzw. Kręg Biblijne. Organizuje się je w poszczególnych parafiach… (abp. M/ Gołębiewski). Nie zwlekaj zacznij czytać Biblię już dziś! Włącz się w Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II! Niech przy każdej parafii powstaną Kręgi Biblijne.
58 Święci nam doradzają: Wczytuj się w Ewangelię a nie będzie w twym życiu chwil strasznych, rozpaczy pełnych, kiedy dusza czuje się zupełnie sama, opuszczona. Jezus zawsze będzie blisko ciebie a przy Jezusie zawsze i wszędzie, nawet w największym bólu: pokój, ufność i szczęście Boże. Kochaj Ewangelię, kochaj Jezusa - a znajdziesz szczęście już na ziemi (Św. U. Ledóchowska). Pan Bóg nakazuje: „Weźcie przeto sobie te moje słowa do serca i duszy. Przywiążcie je sobie jako znak na ręku. Niech one będą wam ozdobą między oczami. (Pwt 11, 18) Pan Jezus informuje: „Kto gardzi Mną i nie przyjmuje słów moich, ten ma swego sędziego: słowo, które powiedziałem, ono to będzie go sądzić w dniu ostatecznym” (J 12:48). A my? … Czytamy co najmniej 15 minut dziennie. Raz w tygodniu wgłębiamy się w wspólnotach w każde Słowo Boże. Zachęcamy do wspólnego czytania Biblii. Słuchamy, jako Jego lud, nauki Bożej; nadstawiamy nasze uszy na Słowa ust Boga (Ps 78, 1-8).
59 Biblię można porównać do: extra super marketu. Biblia jest jak: chleb, ogień, światło, mleko, miód, złoto, lustro, młot, miecz, nasienie… Z pierwszych półek darmo bierzesz, Tyle ile potrzebujesz, bez ograniczeń: uzdrawianie, radość, wolność, partnerstwo, pokój, szczodrość, hojność, dobroć, mądrość, rozum, jasność, wieczność, łaskę, lekarstwo, darowanie, nauczanie, drogowskaz, siłę, wiarę, nadzieję, miłość… Usłysz, Panie, głos mój - wołam: zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie! O Tobie mówi moje serce: Szukaj Jego oblicza! Szukam, o Panie, Twojego oblicza; Swego oblicza nie zakrywaj przede mną, nie odpędzaj z gniewem swojego sługi! (Ps 27:7-9). Co by było gdyby istniał super market sprzedający nie chleb i mleko, ale wyłącznie dary Ducha Świętego? Tyle ile potrzebujesz, bez ograniczeń – pokoju, miłości, cierpliwości, radości… Gdybym ja miał taki super market sam Bill Gates przychodziłby do niego po kredyt! (O. Tom Forrest CSsR).
60 Tekst poniżej to fragmenty publikacji: 1) LIST DO CIEBIE 2) O NAŚLADOWANIU CHRYSTUSA, 3) JAK CZYTAĆ PISMO ŚWIĘTE?/LIST DO BRATA, 4) MODLITWA BIBLIĄ/Wprowadzenie w lectio divina. Cieszysz się, że otrzymałeś dzisiaj list? Jest on przeznaczony naprawdę dla Ciebie. Proszę czytaj go uważnie i z zainteresowaniem, gdyż broszurka „List do Ciebie” informuje o „liście od Boga” do Ciebie, o Biblii. Przez Biblię wielki i wszechmogący Bóg mówi do Ciebie. Chce On przez swój „list” pokazać Ci drogę do prawdziwego szczęścia, wielkiej radości i życia wiecznego. Dlatego właśnie posłał na ten świat swojego Jednorodzonego Syna. On złożył samego Siebie w ofierze, aby zgładzić Twoją winę na krzyżu Golgoty, abyś mógł być szczęśliwym Dzieckiem Bożym.
Biblia należy do pierwszych książek, które w ogóle zostały przetłumaczone. Do chwili obecnej Biblia jest przełożona w całości lub częściowo na około 2000 języków. Na całym świecie nadal tysiące ludzi pracuje nad nowymi przekładami. Chociaż dla przeszło 1000 małych grup językowych wciąż brakuje tłumaczeń Biblii, to i tak około 97% ludzi na świecie ma możliwość jej czytania.
Czyje to słowo? „Tak mówi Pan”. W żadnej księdze tego świata nie ma takich słów, jedynie w Biblii. Są tam użyte kilkaset razy. W samej tylko Księdze Malachiasza zwrot ten występuje 24 razy, z czego 22 razy brzmi on: „…mówi Pan Zastępów” Biblia twierdzi więc: to mówi Bóg. Gdyby to nie było prawdą, Biblia byłaby bezwstydną księgą kłamstwa. Trzeba więc się zdecydować: albo Biblia jest stuprocentowo prawdziwa i jest dana od Boga, albo jest ona najbezbożniejszą księgą świata.
Ile godzin potrzeba by przeczytać Biblię? Biblia zawiera mniej więcej trzy miliony liter, 31 000 wersetów oraz 1 189 rozdziałów. By przeczytać Stary Testament potrzeba około 38 godzin, przeczytanie Nowego Testamentu wymaga 11 godzin. Razem potrzeba więc 48 godzin, by przeczytać całą Biblię. Gdyby chcieć przeczytać w takim tempie w jakim się normalnie mówi, potrzeba by do tego 70 godzin i 40 minut. Jeśliby ktoś każdego dnia czytał cztery rozdziały, wtedy doszedłby przez jeden rok do końca Biblii.
Najmniejsza znana nam drukowana Biblia ma długość zapałki, czyli 4,5 cm, szerokość jej wynosi 3 cm, grubość zaś 2 cm. Książeczkę tę wydrukowano w Anglii i liczy ona 878 stron. Czyta się ją dobrze za pomocą lupy. Waży tylko 20 gramów.
Największa Biblia świata została zrobiona przez pewnego stolarza w Los Angeles. Pracował on pilnie przez dwa lata, aby wykonać całą Biblię z drewna. Każda kartka to cieniutka deseczka o wymiarze jednego metra
kwadratowego, na której wyryte są litery. Księga ta zawiera 8048 stron i waży 549 kg Grubość jej wynosi 2,5 metra.
Słowo Boże trwa na wieki. Biblii nie potrzebujemy bronić. Lew broni się sam. Biblia atakuje ludzi, mówi im jak zły jest człowiek. Dlatego tak wielu ludzi się jej boi. Słowo Boże sięga bowiem głęboko do ludzkiego sumienia i porusza je. Dlatego niejedni chcieliby się jej pozbyć, tak jak pewien włóczęga, który rozdeptał lustro, gdy pokazało go takiego, jakim był: brudnego i obdartego. Gdyby książki, które zostały napisane przeciwko Biblii ułożono w stos, to byłby on wyższy od największej budowli świata. Połóż teraz obok niech Biblię. Jest ona nie zniszczalna. Odnosi zwycięstwo nad wszystkimi jej wrogami.
Wezwanie. Nie wierzysz? Wiesz lepiej? Masz swoje dowody i poglądy? Wzywam Cię więc, żebyś wyliczył mi nazwiska pięciu ludzi, którzy dzięki twoim poglądom i dowodom oraz różnego rodzaju teoriom niewiary stali się naprawdę szczęśliwi. Takich ludzi, którzy z nieszczęśliwych i złych stali się naprawdę radośni i szczęśliwi. Za każdego takiego, którego mi wymienisz ja wymienię Ci dziesięciu, a więc razem pięćdziesięciu takich, którzy przez Biblię doszli do nawrócenia, do prawdziwej pokuty przed Bogiem: pijaków, leni i bezbożników, którzy stali się bezgranicznie szczęśliwi i posiadają takie bogactwo szczęścia, że nie są w stanie wyrazić tego należycie słowami. Biblia uczyniła radykalną przemianę w życiu milionów ludzi. Najlepszy dowód. W pewnym miejscu tuż przy moście starsza już wiekiem sprzedawczyni jarzyn siedziała przy swoim straganie. Kiedy nie było kupujących, otwierała swoją Biblię i czytała. Ktoś podszedł i zapytał ją: „Cóż to za książka, którą pani tak wciąż czyta?” „To jest Biblia, Słowo Boże, mój panie” „Tak? A skąd pani wie, że Biblia jest Słowem Boga? Kto to pani powiedział?” na to sprzedawczyni: „On sam” „Czyżby Bóg z panią rozmawiał?” Przez chwilę była jakby zmieszana taką mową, spojrzawszy jednak w górę, wskazała pytającemu na słońce i rzekła do niego: „Czy może mi pan udowodnić, że to jest słońce?” „Udowodnić? – odparł ze zdziwieniem. Przecież to całkiem proste. Najlepszym dowodem jest to, że daje mi ono ciepło i światło”.
„Rzeczywiście tak jest! – odpowiedziała ona. Najlepszym dowodem, że Biblia jest Słowem Bożym, jest to, że daje mi ona wewnętrzne światło i ciepło”. Pan Jezus powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności lecz będzie miał światło życia” (J 8,12).
Żeby zbawić ludzi, wieczne Słowo Boga rozbrzmiewało w dziejach i stało się słyszalne dla ludzkiego ucha, stając się ciałem. Następujące po sobie pokolenia wierzących, otwierają Pismo Święte, czytają Je i słuchają tego świętego tekstu całym sercem, a słowo odbudowuje w nich Boży obraz i podobieństwo, zniekształcone przez grzech. Dość już tego katolicyzmu bez Biblii! Czas już skończyć z tym jałowym, nie popartym na Piśmie Świętym duszpasterstwem. Dość już tej formacji religijnej, która nie tryska Ewangelią” (Carlo Carretto).
O Czytaniu Pisma świętego. W Piśmie Świętym należy szukać prawdy a nie pięknych sformułowań. Biblia powinna być czytana w tym duchu, w jakim była napisana. Mamy szukać w Piśmie Świętym raczej pożytku niż subtelności stylu. Równie chętnie powinniśmy czytać książki pobożne i proste, jak wzniosłe i głębokie. Nie bierz pod uwagę tego czy jakiś pisarz ma większą lub mniejszą sławę i czy ma większą czy mniejszą wiedzę, lecz niech cię do czytania pociąga raczej miłość samej prawdy. Nie pytaj, kto to powiedział, ale uważaj na to, co powiedział. „ludzie przemijają, lecz prawda Pańska trwa na wieki” (Ps 117,2). Bóg przemawia do nas różnymi sposobami, nie zważając na to, czy podobają się nam ludzie, przez których On mówi. W czytaniu Pisma św. przeszkadza nam często nasza ciekawość, chcemy bowiem zrozumieć i roztrząsać to, co należy przyjąć w prostocie ducha. Jeśli chcesz odnieść
korzyść, czytaj pokornie z prostotą i wiarą. Nie chciej też kiedykolwiek posiadać rozgłosu naukowego. Pytaj chętnie i słuchaj w milczeniu słów ludzi świętych, nie odrzucaj lekceważąco przypowieści starszych, bez przyczyny bowiem nie są głoszone (Syr 6,35; 8,9). Jezus zachęca nas do naśladowania swego życia i obyczajów (J 8,12), jeśli naprawdę chcemy być oświeceni i wolni od wszelkiej ślepoty serca. Najważniejszym więc ćwiczeniem naszym powinno być rozważanie życia Jezusa Chrystusa. Jego nauka przewyższa wszystkie nauki świętych; a kto posiada w sobie ducha tej nauki, zawsze będzie umiał w niej znaleźć mannę ukrytą (Ap 2,17). Szczęśliwy do kogo prawda trafia bezpośrednio, sama mocą swoją i kto jej nie musi wygrzebywać ze słów przemijających lub ze znaków. Nasze poznanie i nasze uczucia często nas mylą i mało widzą. Jakże to nie mądre, że zaniedbujemy rzeczy, ważne i konieczne, a pociągają nas zgubne i błahe. Mając oczy, nie widzimy. Ten do kogo przemawia przedwieczne Słowo, wyzwala się z wielu fałszywych poglądów. Wszystko pochodzi z jednego Słowa i wszystko mówi o jednym: to jest właśnie początek, który do nas przemawia (J 8,25). Bez niego nikt nic nie zrozumie i właściwie nie pojmie. Ten dla którego wszystko stanowi jedno i wszystko sprowadza się do jednego i kto dostrzega, że wszystko zawiera się w jednym, potrafi być w sobie niezłomny i trwać spokojnie w Bogu. O Prawdo-Boże ! Spraw, bym był zespolony z Tobą w wiecznej miłości ! Często wstręt czuję do czytania i słuchania o wielu rzeczach. W Tobie jest wszystko, czego chcę i pragnę. Niech zamilkną wszyscy uczeni, niech ucichną wszystkie stworzenia przed obliczem Twoim: Ty sam Mów do mnie (Tomasz a Kempis).
Jak czytać Biblię? Warto mieć przy sobie całą Biblię albo tylko Nowy Testament. Gdziekolwiek i kiedykolwiek mamy nieco czasu, to możemy go wykorzystać na czytanie (zobacz Dz 8,28 i Ef 5,16). Trzymaj się takich zasad: postanów sobie, że każdego dnia naprawdę spędzisz choćby tylko kwadrans w spokoju i z Bogiem (Dz 17,11). Nie jest najważniejsze, jaką porę dnia obierzesz, rankiem jednak jesteśmy najbardziej wypoczęci i wyciszeni (Mr 1,35).
Czytaj Biblię w spokoju, nigdy z pośpiechem. Nie przechodź dalej bez zastanowienia się nad tym co przeczytałeś, ale rozważaj to w swoim sercu (Ps 119,15.27.48.148). Proś Boga o zrozumienie Jego Słowa, nikt bowiem nie może Ci go lepiej wyjaśnić od Tego, kto przecież kazał je spisać (Mt 11,25). Rozważaj przy czytaniu, co te słowa mówią Ci osobiście. Czytaj je tak jak gdyby te słowa były napisane tylko do Ciebie. To Boże przesłanie skierowane jest właśnie do Ciebie. Przy ostrzeżeniach pomyśl: to dotyczy mnie. Przy obietnicach możesz pomyśleć: one są dla mnie. W modlitwie omów z Bogiem to, co przeczytałeś. Czytaj całą Biblię fragmentami, po kolei i idź coraz dalej. Kiedy zakończysz, zacznij od początku. Zobaczysz, że będzie ona dla Ciebie coraz bardziej wartościowa i coraz piękniejsza. Miejsc które są dla Ciebie szczególnie drogie i ważne naucz się na pamięć; będą one dla Ciebie zawsze wielkim błogosławieństwem (Ps 119,11).
Nie zaczynaj czytania Biblii tak jak się zaczyna inne książki – od początku. Najlepiej zacząć od Dziejów Apostolskich. Potem listy św. Jana, cztery Ewangelie, Listy Pawłowe, Listy Apostolskie. Apokalipsę raczej odłóż na koniec: do czasu, kiedy zapoznasz się bliżej z apokaliptycznym gatunkiem literackim u proroków, zwłaszcza u Daniela i Ezechiela. Starego Testamentu, nie należy czytać od Księgi Rodzaju, gdyż wbrew pozorom pierwszych 11 rozdziałów tej Księgi - to najtrudniejsze rozdziały Biblii. Proponowana jest kolejność od Ksiąg najbliższych nam czasowo: Mądrości, Syracha, Machabejskie, Przysłów, Hioba, Psalmów. Z czasem zrozumiesz, że oba Testamenty stanowią jedną zwartą całość, co tak wyraźnie podkreśla KKK (120-130).
Modlitwa Biblią. Czytanie duchowne, zwane także z łacińska lectio divina, to forma modlitwy słowem Bożym. Św. Benedykt w swojej Regule zaleca by czytać i rozważać słowo Boże, by powracać do znanych i czytanych fragmentów, by rozsmakować się w Piśmie Świętym. Nie należy do tego czytania podchodzić zbyt intelektualnie. Jego celem nie jest bowiem analiza treści religijnych. Nie należy również popadać w przesadę i traktować go uczuciowo. Celem lectio divina nie jest bowiem również pobudzania sfery emocjonalnej. Celem czytania jest kontemplacja.
Obcowanie z Biblią poprzez odpowiednio i regularnie praktykowane czytanie duchowne może mieć wielki wpływ na nasze życie wewnętrzne. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy mieć na względzie jest to, że to Pan Bóg ofiarował nam swoje słowo, z tej racji należy je postrzegać jako szczególnie uprzywilejowaną przestrzeń spotkania z Nim. Żaden chrześcijanin nie powinien zapominać o tym pełnym miłości i troski liście, który Bóg skierował do każdego z nas. Tak bardzo cenimy sobie wieści od naszych bliskich i przyjaciół, tak wiele mamy różnych form komunikowania z nimi: e-maile, smsy, mmsy itp. Paradoksalnie ludzie - którzy tak wielką wagę przywiązują do stałej łączności z innymi zapominają o Tym, Który nieustannie kieruje do nich swoje słowo. Ponieważ sam Pan chce byśmy Go
słuchali, byśmy słyszeli to, co nam chce powiedzieć, podejmując wysiłek lectio divina stajemy się na wzór Marii, o której Pan Jezus powiedział, że "najlepsza cząstkę obrała" (Siotra Bruna od Maryi).
Nad to (to znaczy Pismo Święte) nic nie mamy ważniejszego – nic, nigdzie i nigdy, ani w wiedzy, ani w Kościele żadnym – albowiem to jest świadectwo Boga o Bogu. (Cyprian Kamil Norwid).
W Kręgu Biblijnym możesz osiągnąć duchową dojrzałość poprzez studiowanie Pisma Świętego.
Jesteś niewierzący - duża szansa dla Ciebie, w Kręgu Biblijnym wyjaśnią się wszystkie Twoje wątpliwości. Jesteś wierzący, ale niepraktykujący nie zwlekaj - Krąg Biblijny to czas, aby przywrócić utracone relacje z Panem Bogiem.
Nie wierzysz? Czy o mądrości Salomona słyszałeś? „Odpowiedzieć nim się wysłucha, uchodzi za głupotę i hańbę” (18:13.) „Nie sprzedawaj - nabywaj prawdę, mądrość, karność, rozwagę” (23:23).
Jeżeli z jakiś powodów nie uczęszczasz do kościoła, masz pytania, na które nie ma odpowiedzi przyjdź - to trzeba wyjaśnić. Powołaj przy swojej parafii Krąg Biblijny. Jeżeli już taki „Krąg” powstanie napisz jak to się działo i podziel się z innymi. Może sam napiszesz coś przekonywującego, zachęcającego do systematycznego poznawania Słowa Bożego.
Więcej informacji jak i adres do korespondencji znajdziesz na www.kregibiblijne.pl
Czy jesteś prawdziwie przekształcony na podobieństwo Chrystusa? Czy jesteś zakorzeniony w Jego Słowie? Czy dojrzałeś w Chrystusie? Czy posługujesz się swoimi talentami w służeniu Bogu? Czy dzielisz się regularnie swoją wiarą z innymi?
Katechizm Kościoła Katolickiego? KKK. 904 - 911
904 "Chrystus... pełni swe prorocze zadanie... nie tylko przez hierarchię... ale także przez świeckich, których po to ustanowił świadkami oraz wyposażył w zmysł wiary i łaskę słowa" Pouczanie kogoś, by doprowadzić go do wiary, jest zadaniem każdego kaznodziei, a nawet każdego wierzącego (Św Tomasz z Akwinu) 905 Świeccy wypełniają swoją misję prorocką również przez ewangelizację, "to znaczy głoszenie Chrystusa... zarówno świadectwem życia, jak i słowem". W przypadku świeckich "ta ewangelizacja... nabiera swoistego charakteru i szczególnej skuteczności przez to, że dokonuje się w zwykłych warunkach właściwych światu" Tego rodzaju apostolstwo nie polega jednak na samym tylko świadectwie życia. Prawdziwy apostoł szuka okazji głoszenia Chrystusa również słowem, bądź to niewierzącym... bądź wierzącym. 906 Wierni świeccy, którzy są do tego zdolni i przygotowani, mogą wnosić swój wkład w formację katechetyczną, w nauczanie świętej nauki i w wykorzystanie środków społecznego przekazu. 907 "Stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności, jakie posiadają, przysługuje im prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawiania swego zdania świętym pasterzom w sprawach dotyczących dobra Kościoła oraz - zachowując nienaruszalność wiary i obyczajów, szacunek wobec pasterzy, biorąc pod uwagę wspólny pożytek i godność osoby - podawania go do wiadomości innym wiernym". 910 "Świeccy mogą czuć się powołani do współdziałania ze swymi pasterzami w służbie dla wspólnoty kościelnej, dla jej wzrostu i żywotności, wybierając rozmaite posługi, według łaski i charyzmatów, jakich im Pan udzieli". 911 W Kościele "wierni świeccy mogą współdziałać w wykonywaniu władzy, zgodnie z przepisami prawa". Dotyczy to ich obecności na synodach partykularnych, synodach diecezjalnych, w radach duszpasterskich; sprawowania misji duszpasterskiej w parafii; współpracy w radach ekonomicznych; udziału w trybunałach kościelnych itd.
Nazwy i skróty zastosowane w broszurce:
60 POWODÓW DLACZEGO I JAK CZYTAĆ PISMO ŚWIĘTE.
Rdz Księga Rodzaju
Wj Księga Wyjścia
Pwt Księga Powtórzonego Prawa
1Sm 1 Księga Samuela
1Krl 1 Księga Królewska
Ne Księga Nehemiasza
Ps Księga Psalmów
Syr Mądrość Syracha
[Eklezjastyk]
Iz Księga Izajasza
Jr Księga Jeremiasza
Ba Księga Barucha
Am Księga Amosa
Mt Ew. Mateusza
Mk Ew Marka
Łk Ew Łukasza
J Ew Jana
Dz Dzieje Apostolskie
Rz List do Rzymian
1Kor 1 List do Koryntian
2Kor 2 List do Koryntian
Ef List do Efezjan
Flp List do Filipian
2Tm 2 List do Tymoteusza
Jk List św. Jakuba
1P 1 List św. Piotra
1J 1 List św. Jana
Ap Apokalipsa
KKK Katechizm Kościoła Katolickiego
Przeczytał, poprawił i polecił to opracowanie Ks. dr. Dariusz Guziak, Ojciec duchowny i profesor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kamieniecko-Podolskiej, Filia Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. 11 lipca 2008r.
W roku Św. Pawła Ap. Narodów, Kościół zachęca w sposób szczególny do czytania i rozważania Pisma Świętego. Poniższe opracowanie może pomóc w odbyciu wartości Słowa Bożego w życiu chrześcijanina.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz