sobota, 18 listopada 2017




Czy w obecnych czasach warto czytać Pismo Święte?


Pismo Święte to najbardziej znana księga na świecie. Tłumaczona na około 1200 języków, funkcjonuje na ziemi od ponad trzech tysięcy lat. Jej treść może być rozważana nie tylko w płaszczyźnie religijnej, lecz również w moralnej i kulturalnej. Jest ona świętą księgą nie tylko dla chrześcijan.


Warto czytać Pismo Święte każdego dnia! Choć należy się liczyć z obawą przed otoczeniem, nawet tym najbliższym, domownikami: co powiedzą, gdy zobaczą? Czy nie wyśmieją?


Kto czyta Pismo Święte, daje Bogu możliwość przemówienia do siebie codziennie, w sposób żywy, skuteczny i bezpośredni. Takiej mocy, trafności, ani skuteczności nie ma żadne ludzkie słowo, nawet najbardziej świętego człowieka.


Człowiek musi podjąć jedynie wysiłek woli, by otworzyć Biblię i każdego dnia z wiarą ją studiować. W słowie Bożym może odnaleźć wszystko, co konieczne do życia w duchu i w prawdzie.


Bez względu na wiek, historię życia, ogólne wykształcenie, wykonywany zawód, nikt nie powinien bać się codziennie albo przynajmniej w niedzielę czytać Pismo Święte. Czytać wytrwale i bez zniechęcenia. Są tego trzy powody:


Po pierwsze, Pismo Święte jest księgą ponadczasową. Świadczy o tym fakt, jak wielką wagę przywiązywali i nadal przywiązują do niej ludzie na całym świecie.


1.1. Biblia niezależnie od czasu historycznego przekazuje wartości, prawdy, idee, które są zawsze aktualne, nie tracą na wartości.


1.2. Biblia jest księgą nad księgami, gdyż nie jest jednolitą, pojedynczą księgą, lecz zbiorem pism, bardzo urozmaiconych pod względem gatunkowym. Jest obfita w symbole, alegorie; posługuje się piękną stylistyką, frazeologią i obrazowością.


1.3. Biblia wpłynęła na sztukę, literaturę i naukę. Stała się źródłem motywów dla wielu pokoleń rzeźbiarzy, malarzy, pisarzy i kompozytorów.


Po drugie, Pismo Święte przekazuje czytelnikom wskazówki dotyczące dobrego postępowania i ukazuje postawy godne naśladowania.


2.1. Każde, nawet najbardziej prymitywne społeczeństwo, kieruje się w swoim codziennym życiu określonymi zasadami. Podobny zbiór zasad życia wytyczył Bóg swojemu ludowi w przykazaniach Dekalogu.


2.2. Wyznaczniki moralności, takie jak Dekalog, stanowią podstawę stosunków międzyludzkich niezależnie od wyznania.


2.3. Niezwykłym zjawiskiem jest to, że po tylu latach istnienia, księga ta wciąż uznawana jest za autorytet.


Po trzecie, jedyną rzeczą absolutnie konieczną do zbawienia jest nasze uświęcenie.


3.1. Uświęcenia nie zastąpi nic, a bez poznania Słowa Boga nie można się uświęcić. Próbować się uświęcić bez znajomości Pisma Świętego to tak, jakby podjąć się prowadzenia odrzutowca bez nauki latania samolotem, to tak jakby poddać się przeszczepowi serca komuś, kto nawet nie jest lekarzem.


3.2. Pismo Święte jest kursem, wykładem uczącym nas, jak się mamy uświęcić. Czytamy różne poradniki, instrukcje obsługi, książki kucharskie, a nie studiujemy tej jednej, najważniejszej: INSTRUKCJI OBSŁUGI NASZEJ DUSZY.


3.3. Pismo Święte pomnaża wiarę i pozwala lepiej poznać samego Boga, który jest Święty. Ludzie szkolą się, dokształcają na różnych uczelniach czy kursach, najlepsi profesjonaliści w swojej dziedzinie, profesorowie, doktoranci, ciągle dokształcają się na różnych konferencjach, kongresach, setki godzin spędzają w domu na dokształcania się w swojej dziedzinie, by potem na łożu śmierci powiedzieć: „wiem, że nic nie wiem”.


Warto czytać Pismo Święte każdego dnia!


Warto podjąć trud przemiany leniwej i grzesznej mentalności do czytania Pisma Świętego i wchodzenia w niezgłębione tajemnice wiary. Warto podjąć wysiłek przekraczania literackiej warstwy Pisma Świętego.


To może być jedyna okazja, aby wejść w sferę Boga i poddać się Jego działaniu, otwierając swój umysł i serce na święte owoce - pozwolić Bogu stać się szczęśliwszym człowiekiem.


Na koniec mądrość judaizmu o Słowie Bożym. Biblia jest: jak chleb, jak ogień, jak światło, jak mleko, jak miód, jak złoto, jak lustro, jak młot, jak miecz, jak nasienie. Jak wyglądałoby życie człowieka pozbawionego tych wszystkich rzeczy? Zabierzmy tylko jedną rzecz: światło. Ludzkość znika, wszystko co żyje znika. „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” mówi autor Psalmu 119. Czy można zatem nie zgodzić się ze słowami słynnego franciszkanina Ojca Pio: „Jestem przerażony stratami, jakie ponoszą dusze zaniedbujące czytanie Pisma Świętego”. 


Znalezione na chomikuj.pl